Witamy w portalu
Gminy Trzcińsko-Zdrój
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII wieku
Kamienno -ceglany kościół pod wezwaniem „Najświętszego Serca Pana Jezusa” pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i położony jest w centralnej części wsi. Pierwsza wzmianka w źródłach o tej gotyckiej świątyni datowana jest na roku 1337. Fundatorami kościoła prawdopodobnie byli władcy Brandenburgii a ich późniejszymi opiekunami ród rodziny von Treskow. Obiekt zbudowany został z kamienia polnego i kostki granitowej ułożonej w 22 równych warstwach w formie masywnej sali z prostokątnym prezbiterium .
W drugiej połowie XV wieku z uwagi na zniszczenia wojenne przebudowano szczyt wschodni , wznosząc go od podstaw z cegły ceramicznej. Świątynia ponownie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej została odbudowana w latach 30-tych XVIII wieku, kiedy to założono nowy strop belkowy, powiększono okna, postawiono kaplicę kolatorską przy północnej ścianie prezbiterium.
W końcu 1908 roku z polecenia z polecenia rodziny von Treskow i von Goltdammer dokonano gruntownego remontu świątyni. Rozebrano resztki murów wieży i wymurowano nową kamienno-ceglaną fasadę z portalem i szczytem .
Do południowej elewacji prezbiterium dobudowano nową wieżę z zakrystią. Rozebrano kaplicę kolatorską i zamurowano wejścia do wnętrza. Kościół przetrwał obie wojny światowe bez większych szkód by w roku 1947 poprzez oficjalne poświęcenie zostać włączonym w poczet świątyni katolickich . W jego wnętrzach można było podziwiać malowane w romańskim stylu freski przestawiające sceny biblijne, barokowy ołtarz, ambonę i stylowe organy a także gotycki kielich z 1558 roku.
W 1967 roku na ścianach zamontowano gipsowe stacje Drogi Krzyżowej przywiezione z zrujnowanego kościoła z Warszawy. W wnętrzach budynku na jego boczne ścianie zamontowano tablicę pamiątkową ufundowana przez rodzinę von Treskow , z nazwiskami członków rodu pochowanych na miejscowym cmentarzu. Chełmski kościół należący obecnie do Parafii Warnice zalicza się do grupy najstarszych kamiennych świątyń Pomorza i Nowej Marchii.