Witamy w portalu
Gminy Trzcińsko-Zdrój
Wzniesiona w 1 połowie XIV wieku, licząca 18 m. wysokości u wylotu dróg w kierunku Chojny. Nadbudowana w cegle w XV wieku. W tym też czasie rozbudowana o przedbramie zburzone w końcu XIX wieku. W 1912 roku wybito obok bramy niewielką furtkę dla pieszych. Nazwa związana z wyjazdem w kierunku Chojny. Brama wieżowa, dwustopniowa, na rzucie prostokąta o wymiarach 6,5 m x 7,5 m. Do XIX wieku zespół bramy składał się z bramy wewnętrznej, szyi bramnej i przedbramia. Dolny stopień bramy wewnętrznej złożony jest z dwóch części:
dolnej dwukondygnacyjnej części kamiennej, z ceglanym przejazdem;
górnej jednokondygnacyjnej części ceglanej.
Brama ta posiadała pionowo zasuwaną drewnianą kratę z żelaznymi kolcami zwaną broną. W okresie późniejszym zastąpiono ją kratami żelaznymi podnoszonymi w czasie dnia i zasuwanymi na noc. Wskazują na to wgłębienia w murze istniejącej bramy. Poza tym brama posiadała potężne podwójne drzwi zrobione z bukowego drzewa i okute gwoździami z dużymi głowami, a także most zwodzony. Ma ona kwadratową kamienną podstawę, na której w XV wieku została wykonana wieża z cegły, a w XVI wieku osadzono ośmioboczne nadbudowy dla obserwacji ruchu wojsk nieprzyjacielskich, zwieńczone spiczastym hełmem. Widać również otwory strzelnicze. Wejście do Bramy Chojeńskiej prowadziło poprzez kamienne schody od strony miasta. Przejścia do górnych kondygnacji wewnątrz wież odbywały się za pomocą drabin.
W ten sposób brama miała wielofunkcyjne przeznaczenie, m.in. pełniła role kontrolną, obserwacyjną, alarmującą i obronną. Stanowiła tym samym twierdzę, czyli ufortyfikowany punkt przygotowany do obrony okrężnej, posiadający stałą załogę, uzbrojenie i zapasy żywności. W 1912 roku obok Bramy zrobiono dla ruchu pieszego furtkę w murze.
W 2006 roku wykonano iluminację świetlną Bramy.