Dziś jest poniedzialek 20 stycznia 2020, dziś są imieniny: Fabiana i Sebastiana

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8174235
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Gogolice - Dwór z zabudowaniami

dodano: 2015-07-13 12:15:34

Dwór

Dwór usytuowany jest w północnej części zespołu folwarcznego. Budynek wzniesiony został w 1841 r. w stylu neoklasycystycznym, w 1880 r. rozbudowany. Murowany z cegły i otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, ze zryzalitowaną częścią wschodnią - w elewacji frontowej nieznacznie, a w elewacji ogrodowej – mocniej. Ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem. Dach wielospadowy, pokryty dachówką ceramiczną. Do elewacji frontowej na pocz. XX w. dostawiono drewnianą, dwukondygnacyjną werandę. Weranda posiada dekoracyjnie opracowany, snycerski detal - słupy, łuki i gzymsy. W ryzalicie zachowała się pierwotna dekoracja architektoniczna elewacji: ryzalit ujęty jest po bokach lizenami, szczyt obwiedziony profilowanym gzymsem, z fryzem ząbkowym na dole.

Obora folwarczna

Obora położona jest w zachodniej pierzei dawnego dziedzińca folwarcznego. odznacza się pokaźnych rozmiarów, mocno rozbudowaną bryłą, stanowiącą niegdyś dominantę przestrzenną wśród wszystkich zabudowań folwarcznych. Obiekt jest murowany z cegły, nie otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, z ryzalitem na osi elewacji frontowej. Jednokondygnacyjny, przykryty mansardowym dachem z naczółkami, kryjącym wysokie, dwukondygnacyjne poddasze. Ryzalit nakryty dachem dwuspadowym z naczółkiem. W szczycie ryzalitu dwukondygnacyjna wieża, przykryta dachem czterospadowym. Otwory drzwiowe i okienne zamknięte łukami odcinkowymi (poza wieżą, gdzie są prostokątne – wtórnie przemurowane). Otwory drzwiowe i okienne zamknięte łukami odcinkowymi. Elewacje dekorowane  m. innymi odcinkowymi fryzami nadokiennymi.

Stajnia folwarczna

Stajnia położona jest  w południowo-wschodniej części dawnego folwarku, przy głównym wjeździe do zespołu. Stanowi okazałych rozmiarów budowlę, usytuowaną w południowej pierzei dziedzińca folwarcznego, przy głównym wjeździe do zespołu. Obiekt jest murowany z cegły, nie otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, przykryty dwuspadowym dachem. Otwory drzwiowe i okienne zamknięte łukami odcinkowymi. Budowla posiada charakterystyczną dla budynków gospodarczych dekorację architektoniczną w postaci wykonanych w cegle lizen oraz fryzów. W szczycie budynku znajduje się tondo z herbem.

Park podworski

Rozległy park, o kompozycji krajobrazowej, położony jest na zachód od dworu i folwarku. Obecnie kompozycja uległa częściowemu zatarciu. Zachował się układ wodny, z ciekiem i stawem, oraz liczny starodrzew, w tym okazy pomnikowe - grupa dębów, buków i lip, o obwodzie do 650 cm. 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00