Dziś jest wtorek 20 sierpnia 2019, dziś są imieniny: Bernarda i Sobiesława

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
7681250
osób

Chełm Górny - Dworek z zabudową folwarczną oraz parkiem

dodano: 2015-07-13 12:07:56

Dwór

Dwór zbudowany został w 1904 roku przez rodzinę Goltdammer. Budynek jest murowany z cegły i otynkowany. Założony jest na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, kryty czterospadowym dachem. W połaci dachowej niska, długa wystawka, nakryta dachem pulpitowym. Przy elewacji frontowej ryglowy ganek, nakryty trójspadowym daszkiem. Elewacje posiadają detal architektoniczny w postaci opasek okiennych, profilowanych gzymsów oraz narożnego boniowania. Otwory okienne prostokątne. Zachowała się dekoracyjna stolarka okienna, o wielopodziałowych skrzydłach górnych; na piętrze drewniane okiennice.

Kuźnia folwarczna

Kuźnia położona jest we wschodniej części dziedzińca folwarcznego. Budynek jest murowany z kamienia, szczyty oraz obramienia otworów – ceglane. Założony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, kryty dachem naczółkowym. Otwory drzwiowe i okienne zwieńczone łukami odcinkowymi.

Chlewnia folwarczna

Chlewnia usytuowana jest w zwartym ciągu wschodniej pierzei dziedzińca folwarcznego. Budynek murowany jest cegły, nie otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym, o małym kącie nachylenia połaci. Otwory zamknięty łukami odcinkowymi. Elewacje bez dekoracji.

Obora folwarczna

Obora jest budynkiem wolnostojącym, usytuowanym w południowej pierzei dziedzińca folwarcznego. Obiekt jest murowany z cegły, nie otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny (druga kondygnacja utworzona jest w wyniku bardzo mocno podniesionej ścianki kolankowej), kryty dachem dwuspadowym, o minimalnym kącie nachylenia połaci. Przyziemie pełni funkcję inwentarską, druga kondygnacja – magazynową. Otwory drzwiowe i okienne zwieńczone są łukami odcinkowymi, na drugiej kondygnacji ponadto występują okrągłe otwory wentylacyjne. Budynek wyróżnia się dekoracyjną formą szczytu - w postaci zwieńczonego odcinkowo naczółka, ujętego po bokach falistą formą spływów.

Owczarnia folwarczna

Owczarnia usytuowana jest w zachodniej pierzei dziedzińca folwarcznego. Budynek w przyziemiu murowany jest z kamienia, na drugiej kondygnacji – z cegły. Założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny (druga kondygnacja utworzona jest w wyniku bardzo mocno podniesionej ścianki kolankowej), kryty dachem dwuspadowym, o minimalnym kącie nachylenia połaci. Na osi budynku ryzalit, kryty dwuspadowym dachem. Przyziemie pełni funkcję inwentarską, druga kondygnacja – magazynową. Otwory zamknięte łukami odcinkowymi.

 Rządcówka

Rządcówka położona jest w północnej części folwarku, przy głównym wjeździe. Budynek jest wolnostojący. Posadowiony na wysokim, kamiennym cokole, murowany z cegły, nie otynkowany. Złożony z dwóch przylegających do siebie skrzydeł - tworzących rzut w kształcie litery „L”. Skrzydło niższe jest jednokondygnacyjne, wyższe - dwukondygnacyjne. Oba skrzydła kryte są dachami naczółkowymi. Główne wejście do budynku usytuowane jest w skrzydle niższym, poprzedzone schodami z murowanymi barierami. W całym budynku otwory drzwiowe i okienne zwieńczone są łukami odcinkowymi. Zachowała się oryginalna, dekoracyjna stolarka okienna.

Spichlerz folwarczny

Spichlerz usytuowany jest w zwartym ciągu wschodniej pierzei dziedzińca folwarcznego. Budynek założony na rzucie prostokąta, czterokondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym, o minimalnym kącie nachylenia połaci. Dwie niższe kondygnacje są  murowane z kamienia, a dwie wyższe - z cegły. Na osi budynku znajduje się niewielka wyżka, mieszcząca drzwi załadunkowe. Otwory drzwiowe i okienne zwieńczone są łukami odcinkowymi. Budynek wyróżnia się dekoracyjną formą szczytu - w postaci zwieńczonego odcinkowo naczółka oraz narożnych sterczyn.

Stajnia folwarczna

Stajnia usytuowana jest w zwartym ciągu wschodniej pierzei dziedzińca folwarcznego. Budynek posadowiony jest na kamiennym cokole, murowany z kamienia, nie otynkowany. Założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny (druga kondygnacja utworzona jest w wyniku bardzo mocno podniesionej ścianki kolankowej), kryty dachem dwuspadowym, o minimalnym kącie nachylenia połaci. Na osi budynku pseudoryzalit z przejazdem bramnym, zwieńczony dekoracyjnym szczytem o linii wklęsło-wypukłej z uskokiem; w szczycie tarcza zegarowa. Otwór bramni zamknięty jest półkoliście, pozostałe otwory - łukami odcinkowymi.

Stodoła folwarczna

Stodoła folwarczna usytuowana jest w południowej pierzei dziedzińca folwarcznego. Budynek jest wolnostojący. Murowany z kamienia, szczyty ceglane; założony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, kryty dwuspadowym dachem.

Wieża ciśnień folwarczna

Wieża ciśnień jest obiektem wolnostojącym, usytuowanym w północno-wschodniej części dziedzińca folwarcznego. Murowana z cegły, nie otynkowany. Założona na rzucie kwadratu, pięciokondygnacyjna, kryta czterospadowym dachem. Elewacje bez dekoracji, drzwi i otwory okienne zwieńczone łukami odcinkowymi. Elewacja frontowa – z wejściem - zaakcentowana trójkątną wystawką.

Park dworski

Park dworski ma charakter krajobrazowo-leśny. W znacznym stopniu zachowała się kompozycja parku oraz liczne okazy starodrzewu, w tym pomnikowe dęby i buki.  Przed dworem znajduje się duży staw. Granice parku uległy częściowemu zatarciu.

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00