Dziś jest wtorek 25 lutego 2020, dziś są imieniny: Wiktora i Cezarego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8301773
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Zabudowania PKP

dodano: 2015-07-13 11:40:27

Budynek Dworca PKP

Budynek dworca wzniesiony na planie prostokąta z przybudówką mieszkalną przy ścianie szczytowej z jednej strony i przybudówką magazynową z rampą od strony drugiego szczytu. Budynek piętrowy, kryty dachem dwuspadowym. Budynek murowany z cegły, nietynkowany. Elewacje ozdobnie licowane cegłą w dwóch kolorach. Otwory okienne i drzwiowe prostokątne zamknięte łukami odcinkowymi. Elewacja frontowa siedmioosiowa. Część otworów w kondygnacji przyziemia wtórnie zamurowana.

Budynek gospodarczy dworca PKP

8 stycznia 1899 Trzcińsko uzyskało połączenie kolejowe z Pyrzycami i Godkowem. Dobudowano drugi peron. Za peronami powstały tory boczne z rozjazdami. Obok głównego budynku dworca od strony północnej dobudowano nastawnie i budynek magazynowy z rampami opartymi na drewnianych belkach. Od strony południowej obok budynku stacyjnego wybudowano toalety publiczne, a w dalszej części peronu wzniesiono wieżę ciśnień, której zbiornik tłoczył wodę do dwóch żurawi wodnych (hydrantów), które były usytuowane pomiędzy peronami przy ich końcach. W 1895 w okolicy odkryto pokłady torfu borowinowego, dzięki czemu Trzcińsko stało się miejscowością uzdrowiskową , a stacja kolejowa zwiększyła ruch pasażerski i uruchomiono kolejne połączenia. Niewielki budynek gospodarczy wzniesiony na planie prostokąta, jednokondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym. Konstrukcja szkieletowa wypełnienie ceglane. Nietynkowany.

Budynek mieszkalny (kolejowy)

Dom dla pracowników kolejowych przy ul. Dworcowej jest obiektem wolnostojącym. Budynek jest murowany z cegły i częściowo otynkowany, dwukondygnacyjny, kryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Na osi elewacji frontowej dwuosiowa wystawka. Dekoracja elewacji rozwiązana przy pomocy zróżnicowania kolorystycznego partii pozostawionych w cegle i otynkowanych: ceglana strefa cokołowa budynku, węgły oraz fryzy międzykondygnacyjne i podokapowe. Zachowana stolarka okienna na poddaszu, pozostała - wymieniona.

Budynek wieży ciśnień

W dalszej części peronu wzniesiono w 1930 r. wieżę ciśnień, której zbiornik tłoczył wodę do dwóch żurawi wodnych (hydrantów), które były usytuowane pomiędzy peronami przy ich końcach. Wieża wzniesiona na rzucie czworoboku, murowana z cegły, górna kondygnacja szkieletowa, wypełniona cegłą, pola ceglane - tynkowane. Wieża pięciokondygnacyjna. Najwyższa kondygnacja szkieletowa- nadwieszona. Na dolnych dwóch kondygnacjach wysokie łuki arkadowe w elewacji. W tych łukach umieszczone w dwóch rzędach po jednym, osiowo ustawionym dużym, prostokątnym otworze okiennym zamkniętym łukiem odcinkowym. Trzecia kondygnacja powyżej łuku arkady – jeden otwór okienny zamknięty łukiem odcinkowym w gładkim ceglanym licu. Na narożach przypory schodkowe do wysokości połowy drugiej kondygnacji.

 

 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00