dodano: 2012-03-06 11:49:30
Gmina Trzcińsko-Zdrój uzyskała środki będące w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont średniowiecznych murów obronnych w Trzcińsku-Zdroju. Wysokość przyznanych środków wyniosła 750.000zł i tyle samo dokłada Gmina, aby zrealizować od dawna wyczekiwany remont murów datowanych na przełom XIII i XIV wieku. Do końca marca planowane jest przeprowadzenie procedury przetargowej, a od maja ruszą pracę remontowe, które obejmować będą naprawę i oczyszczenie muru oraz spoinowanie i uzupełnienie ubytków. W zakresie inwestycji jest również wymiana wszystkich furt wejściowych w murze. Inwestycja zakończy się w listopadzie tego roku. Nie lada sztuką jest utrzymanie w stanie właściwym muru w Trzcińsku-Zdroju, których wieniec ma ponad 1400m – mówi Burmistrz Zbigniew Kitlas. Trzcińsko - Zdrój w którym zachowały się średniowieczne mury obronne, to jedno z bardzo niewielu w Polsce miast., które posiadają zachowane niemal w całości fortyfikacje obronne, składające się z murów, baszt, bram i czatowni obronnych. Unikalne jest to, że mury obronne są zbudowane z granitowych głazów narzutowych i kamienia polnego. W Trzcińsku-Zdroju oprócz murów obronnych, równolegle z unijnego projektu „GEOPARK”. Odbudowana jest Baszta Zachodnia, wchodząca w skład tych murów obronnych. Warto zdobywać środki na ratowanie dziedzictwa kulturowego, aby zostawić na dalsze stulecia piękno architektury przyszłym pokoleniom – kończy Burmistrz Zbigniew Kitlas.
Artykuł z Gazety Chojeńskiej
W maju remont murów w Trzcińsku
Pisaliśmy już o planach remontu starych murów obronnych w Trzcińsku-Zdroju. Gmina otrzymała na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 750 tys. zł i tyle samo musi dołożyć sama. Do końca marca ma być rozstrzygnięty przetarg, co pozwoli rozpocząć w maju prace. W ich zakres wchodzą: naprawa i oczyszczenie muru, spoinowanie i uzupełnienie ubytków. Wymienione zostaną wszystkie furty. Finał robót zaplanowano na listopad.
![]() |
- Nie lada sztuką jest utrzymanie w stanie właściwym murów, których wieniec ma ponad 1400 m - uważa burmistrz Trzcińska Zbigniew Kitlas. - To jedno z niewielu w Polsce miast, które posiadają zachowane niemal w całości fortyfikacje, składające się z murów, baszt, bram i czatowni. Unikalne jest to, że mury obronne są zbudowane z granitowych głazów narzutowych i kamienia polnego.
Burmistrz dodaje, że oprócz murów, równolegle z unijnego projektu „Geopark” odbudowywana jest będąca ich częścią Baszta Zachodnia.
![]() |
Na stan i dbałość o trzcińskie mury z zazdrością patrzą mieszkańcy Chojny. Tu ma ruszyć niedługo budowa ścieżki wzdłuż zabytkowych murów. Tyle że... wkrótce już niewiele z nich zostanie.
Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój
tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl
NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008
Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00