Dziś jest piątek 01 lipca 2022, dziś są imieniny: Haliny i Mariana

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
11515647
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Projekt GEOPARK w fazie końcowej

dodano: 2013-09-23 10:37:28

                 

 

 

 

„Wspólny projekt z wykorzystaniem potencjałów epoki lodowcowej dla geoturystyki w polsko-niemieckim geoparku „Kraina Polodowcowa nad Odrą” Wystawa w budynku młyna, budowa alei spacerowej i rekonstrukcja baszty w Trzcińsku Zdroju oraz hala z wystawowa w Stolzenhagen”

 

Na terenie miasta Trzcińsko-Zdrój w Polsce oraz Stolzenhagen w Niemczech realizowany jest Wspólny projekt z wykorzystaniem potencjałów Epoki Lodowcowej dla geoturystyki w polsko-niemieckim geoparku „ Kraina Polodowcowa nad Odrą”, który zmierza ku końcowi, a rozpoczął się w 2011 roku. Projekt obejmuje: wystawa w budynku młyna, budowa alei spacerowej i rekonstrukcja baszty w Trzcińsku-Zdroju oraz hala wystawowa w Stolzenhagen.

Realizacja przedmiotowego projektu oddziałuje bezpośrednio na mieszkańców w regionie transgranicznym Pomerania. Projekt skoncentrował się na stworzeniu infrastruktury dla geoturystyki i kultury na terenie przygranicznym, która wpływa na wspieranie działań na rzecz infrastruktury służącej współpracy transgranicznej, poprawę stanu środowiska na obszarze pogranicza, wsparcie współpracy transgranicznej w zakresie ochrony zdrowia, kultury i edukacji i kontaktów gospodarczych. Liderem Projektu jest Gmina Trzcińsko-Zdrój, Partnerem zaś Stowarzyszenie Stolzenhagen.

Na swoim terenie każdy realizuje swoją „działkę”, lecz w sumie jest to jeden projekt posiadający wspólnego zarządcę. Gmina Trzcińsko-Zdrój w ramach związanego z geoparkiem projektu „Kraina Polodowcowa nad Odrą” wyremontowała gospodarczy młyn wodny na Rurzycy, odbudowała zabytkową Basztę Zachodnią oraz wybudowała dydaktyczną aleję spacerową wzdłuż murów miejskich. Natomiast partner niemiecki Stowarzyszenie Ogród Geologiczny w Stolzenhagen buduje i urządza halę wystawową z eksponatami epoki lodowcowej. W Trzcińsku-Zdroju powstała także wystawa geotopów z określeniem ich miejsca pochodzenia, opisu i możliwości zastosowania w budownictwie. Taka sama wystawa powstaje u naszego partnera w Stolzenhagen. W wyremontowanym młynie wodnym oprócz wystawy skamieniałości urządzona została izba pamięci byłych i obecnych mieszkańców po obu stronach Odry.

 

Szczególnie interesującym obiektem po zakończonym remoncie jest młyn. Przebudowywany został dach i wszystkie wnętrza. Powstaje sala wystawowa z eksponatami geologicznymi epoki lodowcowej, małe muzeum regionalne, sala spotkań dla młodzieży obydwu krajów i turystów. Jest to jedno z centrów Geoparku, podobnie jak obiekt w Moryniu. Sporą atrakcją jest też pomieszczenie ze szklaną podłogą, pod którą przepływa rzeka Rurzyca. Wnętrze zostało maksymalnie wykorzystane, bo zabudowane zostało także poddasze. Kolejną atrakcją jest również odtworzone wodne koło młyńskie, które przenosi turystów do historii rzemieślniczej pracy mieszkańców. W młynie odbywają się zajęcia edukacyjne o tematyce historycznej, kulturalnej dla polskiej i niemieckiej młodzieży. Na sali głównej przeprowadzane są wykłady naukowe, konferencje i uroczystości. Każdorazowo uczestniczą w nich reprezentacja partnerów lub przedstawiciele z Niemiec. Podobną rolę będzie pełnił obiekt budowany w Stolzenhagen.

 

W murach obronnych okalających miasto Trzcińsko-Zdrój odbudowana została zawalona w latach 70 XX wieku zabytkowa Baszta Zachodnia. Do odbudowy zostały użyte kamienie narzutowe i cegła gotycka. Przy baszcie, została zamontowana tablica informacyjna przedstawiająca opis dokonanego remontu i użytych materiałów. Baszta pełni rolę widokową, z której można podziwiać polodowcowe ukształtowanie terenu i okoliczny krajobraz. Oprócz funkcji geoturystycznej spełnia ona również rolę punktu edukacyjnego.

 

Ostatnim z wykonanych zadań są alejki wzdłuż murów obronnych i stanowiska dydaktyczno-wypoczynkowe. Powstała nowa mała architektura, widoczne są elementy geoparku w postaci zatopionych na płasko kamieni w nawierzchni ścieżki, ustawionych tablic informacyjnych o budulcu murów obronnych. Cała architektura uwieńczona jest oświetleniem, które ukazuje piękno naturalnego krajobrazu ze wskazaniem na geopark.

 

 

Zaplanowane i wykonane działania w projekcie stworzyły bogatą ofertę turystyczną w zakresie ochrony zdrowia, kultury i edukacji. Działania promocyjne i marketingowe zmierzają do rozwinięcia współpracy bądź nawiązania nowych kontaktów wśród polskich i niemieckich podmiotów gospodarczych. Projekt zarazem stworzył miejsce wspólnych spotkań integracyjnych placówek oświatowych i kulturalnych. Poprzez dotyk żywej historii przenosi turystów w miniony czas i ukazuje trudy ówczesnych mieszkańców w dążeniu do lepszego życia. Pomimo obecnego podziału administracyjnego Europy sytuacja miała miejsce po obu stronach Odry. Podobnie wykorzystywano budulec kamienny na Pomorzu jak i w Meklemburgii. Świadczą o tym zachowane do dnia dzisiejszego obiekty architektury, przedmioty codziennego użytku, sposób wykonywania prac.

 

 

Więcej informacji dot. projektu realizowanego w Stolzenhagen dostępna jest pod adresem >>KLIKNIJ<<

 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00