Dziś jest czwartek 30 czerwca 2022, dziś są imieniny: Emilii i Lucyny

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
11515405
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Leśnicy dla klimatu z lokalnymi samorządami. Zakładanie łąk kwietnych

dodano: 2022-06-05 07:28:20

 

Pierwsza w naszej Gminie łąka kwietna została utworzona dziś przy Hali Widowiskowo-Sportowej, we współpracy Nadleśnictwa Myślibórz oraz Gminy Trzcińsko-Zdrój w ramach projektu pod tytułem "Leśnicy dla klimatu z lokalnymi samorządami. Zakładanie łąk kwietnych". Naturalne łąki kwietne zachwycają mnogością barw kwiatów oraz różnorodnością występujących w nich gatunków roślin. Łąki kwietne wzbogacają miejskie ekosystem tworząc pełne życia oazy bioróżnorodności. Dzikie kwiaty oprócz pięknego wyglądu zapewniają również pożywienie i schronienie wielu pożytecznym owadom: pszczołom, motylom czy czmielom oraz wielu gatunkom zwierząt.

Wykorzystanie roślin łąkowych to skuteczniejsza walka ze smogiem i zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, ponieważ rośliny te znacznie łatwiej wyłapują pył pochodzący ze spalin i ścierania opon, niż tradycyjny trawnik. Zdecydowanie lepiej znoszą suszę, chronią glebę przed czynnikami zewnętrznymi oraz skutecznie gromadzą i zatrzymują wodę opadową w glebie. Do utworzenia takiej łąki wykorzystano część roślin zapomnianych i mało znanych co stanowi o jej walorach ekologicznych i edukacyjnych. Łąki kwietne wpływają korzystnie na estetykę przestrzeni miejskiej, a także aktywizują lokalne środowisko do ochrony tych miejsc. W dzisiejszym zakładaniu  pomagali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju. Łącznie zasadzono mieszkankę 13 różnych rodzajów kwiatów. W wydarzeniu więzły udział władze naszej gminy z panem Burmistrzem, panem Przewodniczącym i panią Sekretarz, oraz przedstawiciele służb leśnych - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie pan Andrzej Szelążek, oraz panie Ewelina Rybarska, Dominika Lewandowska-Biel i panowie Hubert Bożek i Grzegorz Biel z Nadleśnictwa w Myśliborzu.

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00