Dziś jest wtorek 09 sierpnia 2022, dziś są imieniny: Romana i Romualda

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
11630312
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Muzyczna VIII Noc Muzeów w dawnym parku zdrojowym (FOTO)

dodano: 2022-05-30 16:45:37

 

28 mają 2022 roku w dawnej altanie muzycznej spotkali się miłośnicy historii miasta i regionu - mieszkańcy oraz goście z sąsiednich miejscowości by wysłuchać referatów przygotowanych specjalnie na tą okazję oraz wysłuchać przepięknego koncertu muzyki klasycznej i filmowej, która wypełniła nie tylko wnętrze altany ale również cały park zdrojowy. Pogoda nieco popsuła nam plany, zmuszając nas do przeniesienie wszystkich atrakcji pod dach ale i tak widzieliśmy na Państwach twarzach uśmiech, zachwyt i zaciekawienie co jest niezbitym dowodem na to, że nasza praca spotyka się z Państwa oczekiwaniami.

Cieszy nas fakt, że na nasze zaproszenie odpowiedziały władze powiatu gryfińskiego, który reprezentował Pan Starosta Wojciech Konarski wraz z małżonką oraz Pani Radna Aleksandra Zielińska. Władze Gminy również były obecne w osobach Pana Burmistrza Bartłomieja Wróbla, Pani Sekretarz Anety Dziedzic, Pani Skarbnik Czesławy Trautman, Pana Przewodniczącego Rady Miasta Roberta Kowalskiego oraz Radnych Rady Miasta. Dziękujemy za obecność i wsparcie naszej inicjatywy. 
Atrakcji nie brakowało. W swoich referatach Grzegorz Zwoliński i Tadeusz Kołucki przybliżyli historię dawnego uzdrowiska od jego początków aż po czasy powojenne, ilustrując to nieznanymi dotąd wizerunkami miasta oraz odkrywając nowe, mało znane dotychczas fakty. Swoje zbiory zaprezentował również Kacper Koster, który od lat nie tylko zbiera przedmioty związane z dawnym Trzcińskiem i okolicami ale odkrywa ich historię i potrafi z pasją o nich opowiadać. Jego zbiór można było zobaczyc nie tylko na zdjęciach ale również na żywo, na specjalnej wystawie przygotowanej na ten dzień. Zwieńczeniem sesji referatowej była opowieść o dzisiejszej roli i misji dawnego budynku kurortu, w wykonaniu Zdzisława Iwanickiego, dyrektora DPS, który dziś funkcjonuje w dawnym budynku uzdrowiska oraz prezesa Stowarzyszenia "Dom z sercem". To dzięki Jego działaniom i założonego ponad 15 lat temu Stowarzyszenia dziś budynek odzyskał dawny blask, stając się perłą architektury.
Kolejnym punktem była degustacja wina, które pochodzi z... Pomorza Zachodniego a dokładnie z małej rodzinnej winnicy zlokalizowanej niedaleko Pyrzyc. Winnicę Bekasiak bo o niej mowa reprezentowała Pani Krystyna Jastrzębska, nota bene mieszkanka naszego miasta. W krótkiej prezentacji opowiedziała o winnicy, tworzeniu wina i historii jak stary sad stał się miejscem uprawy winorośli. 
Po tej prelekcji każdy mógł się delektować kieliszkiem wina słuchając przy tym przepięknego koncertu muzyki klasycznej i filmowej w wykonaniu Grodzkiej Agencji Artystycznej, której muzycy pochodzą ze Szczecina. Nie zabrakło klasyki - utworów F. Chopina i J.S. Bacha, utworów współczesnych twórców - Z.Wodeckiego i Skaldów czy też muzyki z filmów. To naprawdę była wspaniała uczta dla ducha. 
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej składa podziękowania:
- gospodarzom tego miejsca - Starostwu Powiatowemu w Gryfinie oraz dyrektorowi DPS Zdzisławowi Iwanickiemu za pomoc we współorganizacji tego wydarzenia na każdym jego etapie. Jego pracownikom za zaangażowanie, okazywaną życzliwość i wsparcie. Mieszkańcom za gościnę i wspólne świętowanie VIII Nocy Muzeów.
- Urzędowi Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój - Panu Burmistrzowi i jego pracownikom - za zaufanie, wsparcie finansowe i pomoc w realizacji projektu.
- Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju  - Pani Dyrektor Reginie Brzezińskiej i pracownikom, w tym Marcinowi Czesykowi za pomoc techniczną i pomoc w realizacji wydarzenia
- Firmie Vrespol oraz Antoniemu Śliwińskiemu za dofinansowanie wydarzenia, bez tego zabrakło by wielu atrakcji.
- Winnica Bekasiak za współorganizację degustacji, za ciekawa opowieść i możliwość spróbowania wina, które jest wykonywane metodami rzemieniczymi z niezwykła starannością.
- za przepiekną oprawę muzyczną Pani Renacie Deka oraz wszystkim prelegentom za przygotowanie ciekawych referatów.
- portalowi Chojna 24 za patronat medialny.
- członkom naszego Stowarzyszenia, Dawidowi Buczkiewiczowi, Antoniemu Śliwińskiemu i Józefowi Szottowi za ich pomoc i wsparcie na różnych etapach, za pomoc w organizacji wydarzenia Marii Buczkiewicz oraz Darii Starczewskiej oraz wszystkim zaangażowanym w ten projekt. 
Widzimy się za rok na kolejnej ciekawej Nocy Muzeów! 
Fot: Marcin Czesyk
Tekst: SMZT
 

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00