Dziś jest wtorek 20 października 2020, dziś są imieniny: Ireny i Kleopatry

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
9306038
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Komunikat Burmistrza po posiedzeniu Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

dodano: 2020-10-16 09:25:47

 

(Zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej)

W środę 14 października 2020 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się posiedzenie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu oprócz władz miasta wzięli udział przedstawiciele służb bezpieczeństwa, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz dyrektorzy szkół. Zespół został zwołany w związku z rosnącą w skali kraju falą zakażeń wirusem covid-19. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Burmistrza Gminy Bartłomieja Wróbla wydanym po zakończeniu spotkania.

Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy Gminy Trzcińsko-Zdrój. 

Podobnie jak 2,5 tysiąca innych samorządów, stoimy przed wyzwaniami związanymi z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej spowodowanej wirusem COVID -19. Na terenie Gminy Trzcińsko-Zdrój na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną oraz pozostajemy w stałym kontakcie z właściwymi służbami mundurowymi, sanitarnymi i sztabami kryzysowymi na różnych szczeblach, pozostając w pełnej gotowości i dyspozycyjności. Działamy na zasadach kryzysowych i jesteśmy także do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę.

Na dzień dzisiejszy w Województwie Zachodniopomorskim mamy 3573 zakażeń, 7696 osób na kwarantannie oraz 1226 osób objętych nadzorem epidemiologicznym.W Powiecie Gryfińskim mamy 151 osoby zakażone, 746 na kwarantannie i 3 objęte nadzorem epidemiologicznym. W gminie Trzcińsko-Zdrój mieliśmy potwierdzone 2 zakażenia. Osoby chore przebywały w izolatorium domowym i w chwili obecnej zakończyły  kwarantannę. Decyzją lekarza rodzinnego uznani zostali za zdrowych. Osoby chore przeszły chorobę łagodnie, bez ciężkich objawów. Nie mniej jednak musimy mieć świadomość, że ta choroba może dotknąć każdego z nas. W dalszym ciągu na kwarantannie przebywają osoby z rodziny zakażonych.  W całej naszej gminie obecnie na kwarantannie przebywa tylko 6 osób. W związku z rosnącą ilością zakażeń w skali kraju, apeluje o bezwzględne przestrzeganie wytycznych epidemiologicznych.

Obecnie cała Polska znajduje się w „żółtej strefie” w której obowiązują następujące zasady :
- noszenie maseczek na świeżym powietrzu (poza parkami, lasami i plażami),
- zmniejszone limity uczestników imprez i spotkań rodzinnych – do 75 osób,
- w restauracjach i ogródkach na 4 m kw. może przebywać jedna osoba, lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- w kinach i w wydarzeniach kulturalnych ograniczenie do 25 proc. publiczności,
- w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 25 osób,
- wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności,
- obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
- w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
- od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;

Od czwartku 14 października 2020 rząd ponownie wprowadził w sklepach i aptekach „godziny dla seniora”. Prosimy o przestrzeganie tych wszystkich obostrzeń. 

Policja rozpoczęła akcję „zero tolerancji dla braku zakrywania ust”. Patrole sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązku zakrywania twarzy. Z informacji Komendanta Policji w Chojnie wynika, iż kilka osób zostało już ukaranych mandatem karnym wysokości 500 zł.  
W obecnej chwili Urząd Miejski jest otwarty, nie mniej jednak wraz ze wzrostem osób zakażonych w powiecie i wystąpieniem kolejnych przypadków zachorowań w naszej gminie rozważymy zamknięcie Urzędu dla swobodnego poruszania się petentów, wówczas zostanie uruchomione biuro podawcze na parterze, tak jak to miało miejsce na wiosnę.  W trosce o bezpieczeństwo państwa oraz pracowników , z uwagi na ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, rekomenduję załatwianie spraw urzędowych - w miarę możliwości - za pomocą środków komunikacji elektronicznej - ePUAP, e-mail- lub telefonicznie. Wszystkie dane kontaktowe znajdą Państwo na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń. Do dyspozycji mieszkańców jest również strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). To właśnie tu można dokonać wpisu, zmiany, zawieszenia, wznowienia i wykreślenia działalności gospodarczej.

Obserwujemy pracę szkół i przedszkola, w razie pojawienia się zakażonych wśród dzieci lub personelu, będziemy wspólnie z sanepidem, kuratorium i dyrektorami decydować o przejściu w tryb mieszany lub zdalny. W chwili obecnej nie ma takiej potrzeby, ale sytuacja epidemiczna może się zmienić, na co musimy być przygotowani. 

W każdy piątek prowadzimy dezynfekcję miejsc publicznych w Trzcińsku-Zdroju, w najbliższych dniach przeprowadzimy ponownie dezynfekcję w pozostałych miejscowościach.

Przed nami obchody Dnia Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości 11 listopada. Obecnie nie widzę potrzeby ograniczeniach czy odwoływaniu wydarzeń. Nie przewiduję zamykania cmentarza podczas okresu Wszystkich Świętych. O tym czy i w jakiej formie odbędą się one, zależeć będzie od ilości zachorowań w skali kraju i regionu, nałożonych przez rząd obostrzeniach oraz naszym zdrowym rozsądku.

Systematycznie doposażamy szkoły, przedszkola, a także jednostki podległe w środki ochrony osobistej oraz urządzenia mające przeciwdziałać lub ograniczać skutki epidemii. 

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy powiadomić o tym Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Szczecinie na ul. Arkońskiej. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił też specjalną infolinię w sprawie koronawirusa – 800 190 590.
Bądźmy rozważni, ostrożni, starając się zachować spokój w tych trudnych dla nas wszystkich okolicznościach. 

Zwróćmy szczególną uwagę na osoby starsze, samotne są one bowiem bardziej podatne na zachorowania i trudniej mogą przechodzić chorobę. Jednocześnie proszę by osoby starsze , które potrzebują pomocy kontaktowały się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej –tel. 914148419
O wszelkich decyzjach będziemy informować Państwa niezwłocznie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta, mediach społecznościowych w tym profilu na Facebooku.

Burmistrz Bartłomiej Wróbel

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00