Dziś jest niedziela 23 lutego 2020, dziś są imieniny: Romany i Damiana

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8294671
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować"

dodano: 2012-04-24 09:10:07

Od 16.04. 12 – do 20.04.12r. w Szkole Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju w ramach SZKOLNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI odbył się odbył się Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”.

Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważna i potrzebna w życiu jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.
Aby zmienić te statystyki konieczne jest przekazywanie, przypominanie i powtarzanie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie tylko dorosłym, ale także dzieciom.16.04.12r. uczniowie klas I-VI pod okiem instruktora z Centrum Kadr Medycznych ze Szczecina oraz instruktorów przeszkolonych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, panią Marię Wiśniewską i Jacka Limanówkę, uczyli się właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia, wzywania pomocy w razie wypadku,  sprawdzania przytomności u osoby poszkodowanej, prawidłowego wykonywania oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej, czyli najprostszych czynności ratujących życie. Dokładnie omówione zostały poszczególne ogniwa „Łańcucha Przeżycia” oraz utrwalono numery telefoniczne służb ratunkowych.     W skutecznym usystematyzowaniu pojęć pomogły dzieciom odpowiednie pomoce, jakie szkoła otrzymała od Fundacji WOŚP, w tym manekiny Mini Ania do praktycznych ćwiczeń, książki z przystępnie opracowanym materiałem ćwiczeniowym do nauki pierwszej pomocy, tekturowe modele telefonów komórkowych oraz film DVD.


Po przeprowadzeniu ćwiczeń i wykazaniu się wiedzą uczniowie otrzymają CERTYFIKAT ukończenia kursu pierwszej pomocy.  W  Tygodniu Promocji Zdrowia odbył się Konkurs Plastyczny pt: „ Ratujemy i uczymy ratować”. Uczniowie w swoich pracach plastycznych pokazywali sposoby zachowania się osób, które są świadkiem wypadku drogowego oraz jak sobie radzić w razie skaleczenia, oparzenia, stłuczenia itp. Wykonane przez dzieci prace plastyczne były bardzo ciekawe i wskazywały na dużą wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Autorzy najciekawszych rysunków otrzymali nagrody i wyróżnienia.

  

20 kwietnia odbyło się przedstawienie pt: „ Pierwsza Pomoc” przygotowane przez uczniów klasy II i klasy IV. Dzieci w krótkich scenkach pokazywały jak należy udzielić pomocy osobie, która: skaleczyła się, oparzyła, zemdlała, złamała nogę lub ma krwotok z nosa.  Po każdej  scence utrwalano zdobyte wiadomości słuchając piosenki tematycznej w wykonaniu uczniów klasy II,  którzy wraz z nauczycielem układali do niej słowa.

  

Zostały przypomniane zasady sztucznego oddychania, a po przedstawieniu laureaci konkursy „ Ratujemy i uczymy ratować” otrzymali nagrody – pluszowe przytulanki oraz wyróżnienia – kolorowe skakanki

opracowali:
Jacek Limanówka
Anna Zawadzka

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00