Dziś jest wtorek 26 maja 2020, dziś są imieniny: Filipa i Pauliny

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8691903
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Oświadczenie Zakładu Komunalnego w Trzcińsku-Zdroju

dodano: 2019-10-04 13:32:03

Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju informuje, że w chwili obecnej woda z ujęć zlokalizowanych w miejscowościach Trzcińsko-Zdrój, Gogolice oraz Rosnówek jest zdatna do spożycia. W dniu 03.10.2019 niezwłocznie po otrzymaniu decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  (w skrócie PPIS) w Gryfinie zakazujących spożywania wody z wyżej wymienionych ujęć Zakład Komunalny rozpoczął akcję informującą mieszkańców. Stosowny komunikat został umieszczony na stronach internetowych, tablicach ogłoszeń oraz na terenie miejscowości objętych zakazem. Dyrektorzy oraz kierownicy szkół, przedszkola, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, piekarni zostali osobiście poinformowani o zaistniałej sytuacji. Woda pitna została dostarczona za pomocą beczkowozów oraz rozdawana w miejscach publicznych przez pracowników Zakładu Komunalnego. Do wszystkich osób starszych i mających problem ze zdrowiem dotarliśmy osobiście aby ich poinformować oraz dostarczyć wodę.

            Jednocześnie tego samego dnia została pobrana woda przez pracownika akredytowanego laboratorium w Szczecina celem powtórzenia badań. Jeszcze tego samego dnia wieczorem dotarły do nas powtórzone wyniki. Zostały one niezwłocznie przekazane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie. Na tej podstawie został wydany komunikat, który stwierdza przydatność wody do spożycia we wszystkich trzech ujęciach. Przekroczone wcześniej parametry są obecnie w normie.

            Chcę podkreślić, że toczy się postępowanie wyjaśniające zaistniałą sytuację. Zapewniam, że wcześniej nie zanotowano przekroczeń parametrów chemicznych benzo(a)pirenu oraz WWA. Pojawienie się niekorzystnych wyników jednocześnie w trzech stacjach oddalonych od siebie jest bardzo mało prawdopodobne. Przekroczenia tych parametrów zdarzają się na terenie naszego kraju sporadycznie. Nie można również wykluczyć błędu ludzkiego w trakcie pobierania próbek do badań czy też jej właściwego transportu. Dlatego też cała sytuacja będzie rozwiązywana przy współudziale PPIS, Zakładu Komunalnego oraz laboratorium. Zostanie również wyjaśniona kwestia, dlaczego sprawozdania z badań dotarły po ponad miesiącu od ich przeprowadzenia do naszej siedziby i rozstały z opóźnieniem dostarczone do PPIS w Gryfinie.

            Deklaruję, że Zakład Komunalny będzie w najbliższym czasie wykonywać badania na obecność benzo(a)pirenu oraz WWA częściej niż nakazują przepisy prawa. Zależy nam, aby wszyscy poczuli się uspokojeni i aby nie było żadnych obaw dotyczących jakości wody w przyszłości. Wszelkie kolejne sprawozdania  z badań będą umieszczane na stronie internetowej Zakładu Komunalnego.

            Pragnę w imieniu własnym oraz pracowników Zakładu Komunalnego serdecznie przeprosić wszystkim mieszkańców naszej Gminy za zaistniałą sytuację. Dołożymy wszelkich starań aby nie powtórzyła się nigdy więcej.

 

 

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00