Dziś jest poniedzialek 20 stycznia 2020, dziś są imieniny: Fabiana i Sebastiana

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8174090
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Uroczystość 50-lecia nadania sztandaru dla szkoły podstawowej

dodano: 2019-06-07 08:32:50

 

4 czerwca 2019r. odbyły się uroczyste obchody 50-lecia nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju. Jubileusz rozpoczęła o godz. 9.00 msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Marka Piotrowskiego, ks. Włodzimierz Koguciuk oraz ks. Pawła Błasika. W kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w asyście pocztów sztandarowych szkół z terenu gminy Trzcińsko-Zdrój stawili się: Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój Bartłomiej Wróbel, Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Kowalski, z-ca Burmistrza Barbara Ignaczak, radni, obecni i byli nauczyciele oraz pracownicy placówki, uczniowie i absolwenci szkoły oraz mieszkańcy miasta.

Po podniosłym nabożeństwie zebrani przenieśli się na plac apelowy przy szkole, gdzie w pięknych dekoracjach oficjalną część uroczystości poprowadził nauczyciel Jacek Limanówka zgodnie z zapisami w „Kronice Sztandaru” byłego Kierownika Szkoły Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju Pana Jana Sokólskiego. O godz. 10.00 prowadzący powitał zebranych, a następnie przy dźwięku werbli wprowadził sztandary: Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju, Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach, Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej oraz Szkoły Podstawowej im Heleny Grabskiej z Orląt Lwowskich w Gogolicach. Następnie odśpiewano hymn państwowy i wciągnięto flagę państwową na maszt. Wielkimi brawami nagrodzono pierwszy poczet sztandarowy w składzie: Czesław Jarząb, Ewa Kubiak-Bilska, Anna Kwaśniewska-Szpit, który jak przed 50 laty przemaszerował przed frontem uczniów i gości. Później 16 uczniów - przedstawicieli społeczności szkolnej, powtórzyło słowa ślubowania na sztandar:

„Ślubuję uroczyście na Sztandar Szkoły wypełniać obowiązki ucznia, zdobywać wiedzę, być uczciwym i koleżeńskim, służyć innym radą i pomocą. Ślubuję swoim Rodzicom i Wychowawcom nie szczędzić sił w nauce i pracy, aby stać się wzorowym uczniem, a w przyszłości prawym obywatelem mojej Ojczyzny – Rzeczpospolitej Polskiej. Ślubuję dochować wierności Sztandarowi, mojej Szkole i zawsze pamiętać. Jego hasło: „Ojczyzna, Nauka, Praca”.

W dalszej części uroczystości głos zabrała obecna Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju Pani Violetta Papież, która powitała gości i przypomniała daty – kamienie milowe w historii szkoły:
- rok 1945, utworzenie Szkoły Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju,
- rok 1946, nadanie imienia szkole,
- rok 1969, nadanie szkole sztandaru.

Pani dyrektor wspomniała pierwszych nauczycieli i wychowawców uczących w placówce. Powróciła ponadto w swojej wypowiedzi do wydarzenia sprzed 50 lat, które zintegrowało nie tylko społeczność szkolną, ale wszystkich mieszkańców i zakłady pracy Trzcińska-Zdroju. Przypomniała również o tym, że w roku 2002 wymieniono płat sztandaru na nowy, a ten z roku 1969 zajmuje szczególne miejsce w gablocie szkolnej. Pani Violetta Papież podkreśliła, że ta uroczystość jest dedykowana wszystkim tym, którzy tę szkołę tworzyli, tym którzy przez te wszystkie lata w tej szkole się uczyli i w niej pracowali.Niezwykłym przeżyciem dla zebranych było odczytanie składów pocztów sztandarowych od roku szkolnego 1968/69 aż do dzisiaj – razem 234 osoby. Wiele z nich stanęło na apelu obok siebie, nie kryjąc wzruszenia, ale i radości ze spotkania. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, których już nie ma między nami. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród uczniom biorącym udział  w konkursach zorganizowanych z okazji Jubileuszu.W konkursie literackim nagrodzono:

W kategorii klas I-III:
1m. Elżbieta Sidorczuk (1b)
1m. Karol Dobrowolski (2b)
W kategorii klas IV-VI:
1m. Maja Wasiutyńska (5b)
2m. Karolina Waczyńska (5a)
3m. Martyna Zwolińska (5a)
W konkursie plastycznym nagrodzono:
1m. Hanna Stachura (1b)
1m. Antoni Majcher (4b)
2m. Elżbieta Sidorczuk (1b)
2m. Paulina Bigus (4b)
3m. Maja Kudz (2a)
3m. Nikodem Dadacz (4a)

Następnie odbyła się prezentacja sztandaru.
1. Sztandar szkoły składa się z płata, głowicy i drzewca. Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100cm x 100cm, obszyta złotymi frędzlami o szerokości 7cm.
2. Główna strona sztandaru (awers) ma białe tło (kremowe).
W centralnej części znajduje się Herb Gminy Trzcińsko-Zdrój o wysokości 48cm i szerokości 49,5cm. Nad Herbem widnieje napis Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego. Pod Herbem znajduje się napis – w Trzcińsku - Zdroju.
3. Rewers sztandaru jest koloru czerwonego, a na jego tle znajduje się godło Polski – Orzeł w złotej koronie zwrócony w prawą stronę. Dziób i szpony mają również złotą barwę. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Wokół godła widnieje napis: Ojczyzna, Nauka, Praca. Niesie ono wartości, które powinniśmy przekazywać młodemu pokoleniu.
4. Dodatkowe elementy wypełniające puste przestrzenie umieszczone w narożnikach sztandaru to ornament roślinny w postaci złotych gałązek wawrzynu.
5. Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna toczonego o wysokości 240cm zwieńczone głowicą.
6. Głowica sztandaru wykonana jest z metalu w kolorze srebrnym. Całość zakończona srebrnym Godłem Rzeczypospolitej Polskiej w złotej koronie.

Z kolei głos zabrał Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój Pan Bartłomiej Wróbel, który podkreślił ważną rolę, jaka odgrywa szkoła w życiu miasta i gminy. Gratulował osiągnięć i życzył sukcesów w przyszłości. Po wystąpieniu Pana Burmistrza uformowano pochód, który radośnie przemaszerował ulicami miasta do Trzcińskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się artystyczna część uroczystości. Do udekorowanej sali weszli goście, uczniowie oraz dwa poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju. Spotkanie rozpoczęła prezentacja o historii sztandaru przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej. Później uczniowie pod kierunkiem p.p. Elżbiety Moski i Marty Dobrowolskiej przedstawili specjalny program jubileuszowy pn. „Ocalić od zapomnienia”, który był okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Czas je porządkuje, zwykle dodaje im blasku, nieraz sprawia, że pewne zdarzenia umykają z pamięci. To jednak chwile rocznic, ich wspólne świętowanie – wlewają w serca nostalgię, przywracają twarzom uśmiechy; trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się tak ważną i piękną część życia. Oprawa występu podkreślała wagę uroczystości. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości, której bramy formalnie przekracza się właśnie w takich miejscach. Następnie Studio Piosenki Cogito i zespół APLAUZ zaprezentowali zebranym spektakl pt. „Krąg życia”, który w swej wymowie był wyrazem upływającego czasu, którego część została zapisana w murach naszej szkoły. Tematyka piosenek związana była z twórczością patrona szkoły – Stefana Żeromskiego, który w swoich utworach podejmował najtrudniejsze problemy życia społecznego. Ukazywał przykłady krzywdy i nędzę rodaków. Poruszał tematy związane z walką o wyzwolenie kraju z niewoli. Opisywał bohaterstwo polskiego żołnierza oraz dociekał przyczyn klęski powstań przeciwko zaborcom. Poruszał serca i umysły rodaków, chciał doczekać wolnej, niepodległej Polski. Uważał, że miłość rodzinnego kraju i miłość idei może zapewnić możliwe na ziemi szczęście. Występy uczniów zostały przyjęte przez publiczność ogromnymi brawami. Po koncercie głos zabrała Pani Dyrektor Violetta Papież, która podziękowała gościom za przybycie, a sponsorom wręczyła podziękowania.

Sponsorzy:
1. Patryk Boguszyński PHU BB Auto Serwis
2. Patrycja i Dawid Bugajscy PHU BB Auto Serwis
3. Piotr Czekalski Zakład Kamieniarski
4. Agnieszka i Łukasz Szurgocińscy - Sklep „Gracja”
5. Anna Iwanów Zakład Usługowo-Handlowy
6. Żaneta i Dariusz Koster Handel Artykułami Przemysłowymi
7. Piotr Mickiewicz Elvid
8. Małgorzata Bułgajewska Salon Morgan
9. Jerzy Hybiak Zakład Kamieniarski
10. Maria i Marcin Perlińscy Mechanika Pojazdowa
11. Wiesława Płotkowska Kwiaty na Rogu
12. Ewa Bilska Księgarnia „Echo”
13. Bank Spółdzielczy w Chojnie
14. Jan Wójcik Spółdzielnia Usług Rolnych Rol-Bud
15. Teresa Duniec Łuksza Premium Ubezpieczenia
16. Zbigniew Ćwiek 
17. Aleksandra i Leszek Skiba Usługi Elektryczne
18. Elżbieta Marchlik Spółka Partnerska Lekarzy NZOZ
19. Halina Kruszewska Spółka Partnerska Lekarzy NZOZ
20. Łukasz Kurowski Zakład PHU „Luca”
21. Cornelis Vreeswijk Vreespol sp. z o.o.
22. Krystyna Zioła 
23. Euzebiusz Wierzbiński Mała Gastronomia
24. Wojciech Babicz Usługi Wulkanizacyjne Sprzedaż Opon
25. Justyna Szott J-Dent
26. Jarosław Sokólski „MAX”
Wsparcie organizacyjne:
Tadeusz Mazur Dyrektor TCK
Józefa Warężak Kierownik OPS
Regina Brzezińska Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
Wiesław Kordas 
Krzysztof Chyjek 
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej Grzegorz Zwoliński, Tadeusz Kołucki, Dawid Buczkiewicz, Marcin Czesyk

Zwieńczeniem tej części obchodów było wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.Następnie goście udali się na posiłek przygotowany przez nauczycieli i rodziców. Wielką niespodzianką był tort inspirowany rewersem sztandaru szkoły.

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00