Dziś jest piątek 01 lipca 2022, dziś są imieniny: Haliny i Mariana

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
11515430
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

ZAKOŃCZENIE GEOPARKU W TRZCIŃSKU-ZDROJU

dodano: 2014-05-12 13:49:47

                 

„Wspólny projekt z wykorzystaniem potencjałów epoki lodowcowej dla geoturystyki w polsko-niemieckim geoparku „Kraina Polodowcowa nad Odrą” Wystawa w budynku młyna, budowa alei spacerowej i rekonstrukcja baszty w Trzcińsku Zdroju oraz hala z wystawowa w Stolzenhagen”

W ostatnich latach gmina wykorzystała szansę i sięgnęła po środki unijne, poprawiając w ten sposób infrastrukturę techniczną na wsiach, inwestując w ochronę środowiska, a za cel strategiczny postawiono rozwój turystyki i rewitalizację miasta, które w nazwie ma „Zdrój”. Pomimo tego, że kilka lat po wojnie przestaliśmy być miastem uzdrowiskowym w dalszym ciągu zachowaliśmy dawne walory, które przyciągają aktywnych turystów. Mając świadomość, że same słowa nie wystarczą, gmina postanowiła zainwestować w geoturystykę, która przejawiła się promocją aktywności społecznej opartej na utworzeniu Geoparku. Wszystkie działania Gminy Trzcińsko-Zdrój zmierzały w jednym kierunku, stworzenia obszaru Geoparku. We współpracy z niemieckim miastem udało się osiągnąć zamierzony cel. Oferta została wzbogacona o odrestaurowany młyn wodny z wystawą skamieniałości, wyremontowane mury obronne, odbudowaną Basztę Zachodnią oraz aleje spacerowe ze stylową małą architekturą.

#347;ci spo

Zaplanowane działania w projekcie stworzyły bogatą ofertę turystyczną w zakresie ochrony zdrowia, kultury i edukacji. Działania promocyjne i marketingowe zmierzały do rozwinięcia współpracy bądź nawiązania nowych kontaktów wśród polskich i niemieckich podmiotów gospodarczych. Projekt zarazem stworzył miejsce wspólnych spotkań integracyjnych, placówek oświatowych i kulturalnych. Poprzez dotyk żywej historii przenosi turystów w miniony czas i ukazuje trudy ówczesnych mieszkańców w dążeniu do lepszego życia. Pomimo obecnego podziału administracyjnego Europy sytuacja miała miejsce po obu stronach Odry. Podobnie wykorzystywano budulec kamienny na Pomorzu jak i w Meklemburgii. Świadczą o tym zachowane do dnia dzisiejszego obiekty architektury, przedmioty codziennego użytku, sposób wykonywania prac.

W związku z powyższym w wyremontowanym młynie wodnym powstała wystawa skamieniałości – geotopów pt. „Kamień w krajobrazie i historii Trzcińska-Zdroju” z określeniem ich miejsca pochodzenia, opisu i możliwości zastosowania w budownictwie jak również izba pamięci byłych i obecnych mieszkańców po obu stronach Odry w postaci małego muzeum regionalnego, które nawiązuje do historii osadnictwa i produkcji rolnej. Sala teoretyczna, na której przeprowadzane są wykłady naukowe, konferencje i uroczystości. Wzdłuż wybudowanych alejek wzdłuż murów obronnych i stanowisk dydaktyczno-wypoczynkowych powstała nowa mała architektura, widoczne są elementy geoparku w postaci zatopionych na płasko kamieni w nawierzchni ścieżki, ustawionych tablic informacyjnych o budulcu murów obronnych. Cała architektura uwieńczona jest oświetleniem, które ukazuje piękno naturalnego krajobrazu ze wskazaniem na geopark. W ramach naszego geoparku powstał film promocyjny „Kraina Polodowcowa nad Odrą” ze szczególnym wskazaniem na polodowcowe wykorzystanie głazów w budownictwie architektury Trzcińska-Zdroju. Film dostępny jest na stronie internetowej miasta www.trzcinsko-zdroj.pl w zakładce polska telewizja internetowa.

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00